Pjongczang 2018. Wielka Bjoergen, wielka Norwegia. Końcowa klasyfikacja medalowa igrzysk olimpijskich

Zdjęcie okładkowe artykułu: Getty Images / Pool - David J. Phillip / Ceremonia otwarcia Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pjongczangu
zdjęcie autora artykułu

Marit Bjoergen z przytupem zakończyła zimowe igrzyska olimpijskie w Pjongczangu. Zawodniczka zdobyła swoje ósme olimpijskie złoto, dzięki czemu Norwegia triumfowała w klasyfikacji medalowej.

W tym artykule dowiesz się o:

W ostatnim dniu igrzysk olimpijskich rozegrano cztery finały. Trzy z nich decydowały o tym, kto zwycięży klasyfikację medalową. Niemiecka czwórka bobsleistów zdobyła złoty medal, ale niedługo później Marit Bjoergen odpowiedziała triumfując w biegu na 30 kilometrów.

Tym samym obie reprezentacje zakończyły igrzyska z dorobkiem 14 złotych medali, ale to Norwegowie zgromadzili więcej srebrnych krążków, dzięki czemu to oni uplasowali się na szczycie klasyfikacji. Warto zauważyć, że nasi zachodni sąsiedzi zaprzepaścili szansę na zwycięstwo poprzez porażkę hokeistów w wielkim finale.

Ostatecznie ekipa ze Skandynawii uzbierała 39 medali (14 złotych, 14 srebrnych i 11 brązowych). Niemcy cieszyli się z 31 krążków (14 złotych, 10 srebrnych, 7 brązowych), a na podium stanęli również Kanadyjczycy - 29 medali (11 złotych, 8 srebrnych, 10 brązowych).

Reprezentacja Polski zakończyła igrzyska olimpijskie z dorobkiem dwóch medali - jednym złotym i jednym brązowym. Pozwoliło to Biało-Czerwonym na zajęcie 20. pozycji w klasyfikacji medalowej.

Wśród wszystkich sportowców najwięcej medali w Pjongczangu zdobyła wspomniana Bjoergen - dwa złote, jeden srebrny, dwa brązowe. Norweżka zajęła trzecie miejsce wśród multimedalistów, bowiem po trzy złote medale zgromadzili Martin Fourcade i Johannes Hoesflot Klaebo.