Żużel. Fredrik Lindgren uwielbia PGE Narodowy. Szwed wybitny w Warszawie

Nie ma większego specjalisty od rywalizacji na PGE Narodowym, gdy przychodzi do ścigania w Grand Prix Polski. Fredrik Lindgren uwielbia przyjeżdżać do Warszawy i osiągać w niej bardzo dobre wyniki. To on wygrał te zawody przed rokiem.

Tomasz Janiszewski
Fredrik Lindgren Materiały prasowe / Monster Media / Mateusz Wójcik / Na zdjęciu: Fredrik Lindgren
Już w najbliższą sobotę na PGE Narodowym druga tegoroczna runda żużlowego cyklu Grand Prix. Najlepsi na świecie po raz ósmy w historii będą rywalizować na tym stadionie. W gronie faworytów do końcowego triumfu w walce o Wielką Nagrodę Polski znajduje się Fredrik Lindgren, czyli ten, który w Warszawie okazał się najlepszy rok temu.

Aktualny indywidualny wicemistrz świata to jeden z dwóch zawodników obok Tai'a Woffindena, który dwukrotnie zwyciężył w turnieju w naszej stolicy. Po raz pierwszy stanął na najwyższym stopniu podium w 2017 roku, kiedy zasłynął doskonałą jazdą na silnikach GTR wychodzących spod ręki szwajcarskiego tunera Marcela Gerharda.

Od tamtej pory urodzony w 1985 żużlowiec, gdy tylko przychodzi do zawodów na Narodowym, zawsze melduje się w finale. A przecież w warszawskich zmaganiach Lindgren błysnął już w debiucie w sezonie 2016, docierając do półfinału. Prezentował znacznie bardziej ofensywny styl jazdy niż w poprzednich latach w serii GP. Okazało się to zapowiedzią tego, że w kolejnych edycjach mistrzostw świata na stałe zagości w ścisłej czołówce i będzie zdobywać medale.

Reprezentant Szwecji na układanym torze w Warszawie zawsze czuje się komfortowo. Dla kogoś, kto w jeździe w kontakcie czy na pograniczu faulu czuje się jak ryba w wodzie, tak krótki i techniczny owal jest naturalnym środowiskiem do rywalizacji. Nierzadko bywa bohaterem interesujących gonitw.

Skuteczność widać po statystykach (te ogólne w tabeli poniżej). W latach 2017-2019 potrafił dojeżdżać do mety na punktowanym miejscu we wszystkich 21 wyścigach, w jakich wziął udział. Lindgren spośród uczestników zbliżającej się rundy legitymuje się najlepszą średnią punktów na turniej (15,83), procentem wygranych biegów (43,9) czy w ogóle ich liczbą (18 wiktorii).

Do półfinału w Warszawie tyle samo razy co Szwed awansował jeszcze tylko Bartosz Zmarzlik, ale ma on dokładnie odwrotną skuteczność na tym etapie imprezy. Polak najpierw pięciokrotnie odpadał przed decydującym wyścigiem i dopiero za szóstą próbą wjechał do głównej obsady. Miało to miejsce przed rokiem, czyli wtedy, gdy wygrał Lindgren. Zmarzlik dojechał trzeci, bo drugi był Jack Holder.

W sobotni wieczór szwedzki zawodnik na pewno liczy na podtrzymanie doskonałej passy na PGE Narodowym. Wcześniej, bo w piątek jego, jak i pozostałych czekać będzie próba czasowa połączona ze sprintem, za który będą przyznawane punkty do klasyfikacji mistrzostw (to nowość od tego sezonu). A w 2023 roku jazdę na czas wygrał w Warszawie... Lindgren.